Skip to content
Saarijärven logo
Tekstikoko

Saarijärven kaupunki myy käytöstä poistetun hiihtosillan

22.9.2023

Saarijärven kaupunki myy hiihtosillan, joka on heikon turvallisuuden takia poistettu kaupungin käytöstä. Silta on rakennettu v. 1980 ja ollut ulkona säärasituksessa n. 40 vuotta. Sillasta löytyy vanhat rakennekuvat.

Sillalla olisi vielä käyttömahdollisuuksia pienien ojien / purojen ylityksissä, tai hyödyntäen pelkät liimapuupalkit johonkin projektiin. Kansilankut (50*100)  ovat vielä kohtuukuntoiset, siltaa on helppo lyhentää katkaisemalla moottorisahalla.(moottorisahauksessa huomioitava sillan kaarevuus / jännitys  (palikat alle ja kiiloja sahaus uraan jne).

  •  sillan liimapuupalkit 145 *900 ja kansilankut 50*100 kokoluokkaa, lisäksi
    kaide puurakenteinen
  •  kokonaispituus 25 metriä
  •  leveys 2.2 metriä
  •  paino 9 000 kg
  •  lähtöhinta: 100 €
  •  sijainti: Laiturivaihteentie 2, 43250 Saarijärvi

Ostajan on hoidettava silta pois vko 40 (2023) aikana ja huolehtien siirrosta syntyvien roskien / purujen poistamisesta. silta sijaitsee risteysalueella (jossa hyvin tilaa), mutta tarvittaessa liikenteenohjaus on ostajan huomioitava.

Mikäli ostaja ei siltaa kyseisenä aikana (vko 40, 2023)  hoida pois, on tilaajalla oikeus hävittää ja pois kuljettaa silta vko 41 (2023) aikana.

Ostaja hoitaa ja huolehtii:  kokonaisuudessaan sillan poiskuljetuskustannuksista, työssä syntyvien roskien siivous, nosto ja siirto kustannuksista ja niihin liittyvistä turvallisuus asioista.

lisätiedot: 044-4598777

Katso lisätiedot ja jätä ostotarjous Huutokaupat.com sivustolla:
https://huutokaupat.com/4387641/hiihtosilta-kaytosta-poistettu