Kansanrunojen äärellä – Kalevala 190 vuotta ja Kanteletar 185 vuotta
Lausuntaryhmä Jyväskylän Sana-Sepot on valmistanut kansanrunoesityksen ”Kansanrunojen äärellä – Kalevala 190 vuotta ja Kanteletar 185 vuotta” Hellevi Piispasen ohjauksessa. Ensi-ilta oli Palokan Pelimannitalolla 4. ja 7.5.2025.
Lausuntaryhmä tuo esityksen lähes alkuperäisessä muodossaan Saarijärven museoon lauantaina 8.11.2025 klo 13.00. Mukana menossa on kantelisti Maria Ojanperä oppilaineen Saarijärven kansalaisopistosta ja Viitasalo-opistosta.
Esityksessä on väliaika. Esitykseen pääsee museon pääsymaksulla (10 / 9 / 5 €) tai Museokortilla. Käsiohjelman vapaaehtoismaksu ohjataan Sana-Sepoille. Tilaisuuden järjestävät Saarijärven museo ja kulttuuripalvelut. Yhteistyössä mukana Jyväskylän kansalaisopisto.
Tapahtumatiedot
Tapahtuman järjestäjä
Saarijärven museo ja kulttuuripalvelut
Tapahtumapaikka
Herajärventie 2
Pääsymaksu
10 / 9 / 5 € tai Museokortilla. Käsiohjelman vapaaehtoismaksu ohjataan Sana-Sepoille.
Tapahtuma järjestetään
la 8.11.2025 klo 13.00