Su 25.5.2025 | 18.00 | Saarijärven koulu- ja kulttuurikeskus, kulttuuritori
Toukokuun yö -konsertti

Toukokuun kuulaat yöt ovat lupaus suomalaisen kesän valoisuudesta. Johannes Brahmsin, Jean Sibeliuksen ja Toivo Kuulan laulujen ympärille koottu konsertin ohjelmisto heijastelee omalta osaltaan tätä taianomaista odotusta. Samalla se myös tuo esiin suomalaisen, itsenäiseksi heränneen kulttuurin yhteydet oman aikansa viimeisimpiin eurooppalaisiin virtauksiin.
Lyyris-dramaattinen sopraano Heta Sammalisto on valmistunut Sibelius-Akatemiasta laulutaiteen maisteriksi vuonna 2021. Hän on saanut arvostusta linjakkaasta ja dramaattisia ulottuvuuksia omaavasta vuolaasta sopraanoäänestä, joka taipuu moitteettoman kauniisti myös herkkiin sävyihin. http://hetasammalisto.com/
Saarijärveläissyntyinen Tero Tavaila on tehnyt laajan pitkän uran lied-pianistina ja kamarimuusikkona. Tavaila toimii tällä hetkellä säestäjänä ja pianonsoiton opettajana Jyväskylässä.
Tapahtumatiedot
Tapahtuman järjestäjä
Saarijärven kaupunki & Soiva Keski-Suomi
Pääsymaksu
Liput 20/15 €, alle 18-v vapaa pääsy.
Ennakko: Soitin Oy