Skip to content
Saarijärven logo
Tekstikoko

Sivulan päiväkoti

Sivulan päiväkodin rakennus

Sivulan päiväkoti on avattu tammikuussa 2016. Päiväkoti on jaettu rakenteellisesti neljään moduuliin, joihin jokaiseen on sijoitettu kaksi ryhmää. Ryhmillä on käytössään yhteisiä tiloja (kuraeteinen, pienryhmähuone) ja ryhmät tekevät paljon yhteistyötä. Jokaisella moduulilla on oma värinsä, jotka myös helpottavat liikkumista päiväkodin sisällä.

Herkkula on päiväkodin ruokasali, jonne ruoka tulee keskuskeittiöltä. Päiväkodissa on oma liikuntasali sekä erityisvarusteltuja pienryhmätiloja mm. kirjasto, taidehuone.  Piha-alueella on monenlaisia leikkivälineitä ja oma pelialue, jossa on keinonurmi.

Leikkiympäristöjä muokataan lapsiryhmien tarpeiden ja mielenkiinnon mukaan yhdessä lasten kanssa. Kaikkia päiväkodin tiloja ja lähiympäristöä hyödynnetään tehokkaasti. Lasten välisiä leikki- ja kaverisuhteita tuetaan ja mahdollistetaan yli ryhmä- ja ikärajojen. Lapsia kannustetaan kokeilemaan uusia asioita, jotta jokainen lapsi löytää oppimisen ilon ja saa onnistumisen kokemuksia.

Sivulan päiväkoti löytyy osoitteesta:
Sivupisto 2, 43100 Saarijärvi

Päiväkoti on avoinna klo 5.45-17.15; vuorohoitoryhmät 24/7

 

Perhepäivähoidon varahoito,
puh. 044 4598 701, varahoito@saarijarvi.fi

Sykkylä (vihreä), vuorohoito 1 – 4 vuotiaat ja
Hauskala (vihreä), vuorohoito esiopetus,
puh. 044 4598 344, vuorohoito@saarijarvi.fi

Halila (lila), kokopäivähoito 1 – 3 vuotiaat,
puh. 050 4323 098, halila@saarijarvi.fi

Intola (oranssi), kokopäivähoito esiopetus,
puh. 044 4598 343, intola@saarijarvi.fi

Raisula (oranssi), esiopetus ja täydentävä varhaiskasvatus,
puh. 044 4598 339, raisula@saarijarvi.fi

Reppula (lila), kokopäivähoito, 1-4 vuotiaat,
puh. 044 4598 342, reppula@saarijarvi.fi

Riemula (sininen), kokopäivähoito 2 – 4 vuotiaat,
puh. 044 7114 615, riemula@saarijarvi.fi

Taitola (sininen), esiopetus ja täydentävä varhaiskasvatus,
puh. 044 4598 604, taitola@saarijarvi.fi

Sivulan keittiö,
puh. 044 4598 362, sivulan.keittio@saarijarvi.fi

Sähköinen asiointi

eDaisy-asiointipalvelun kautta lähetät hakemuksen sekä muut lomakkeet helposti ja nopeasti.

Avaa eDaisy


DaisyFamily on vanhempien ja varhaiskasvatuksen henkilöstön viestinnän väline päivittäiseen yhteydenpitoon.

Avaa DaisyFamily