Vanhan paloaseman ja Myllypuron ympäristön asemakaavan muutos
Suunnittelualue sijoittuu Pyyhkälän kaupunginosaan Herajärven rannalle noin kilometrin etäisyydelle Saarijärven kaupungin ydinkeskustasta. Suunnittelualueen pinta-ala on noin 5,4 hehtaaria.
Asemakaavamuutoksella tarkastellaan korttelialueiden käyttötarkoitukset ja rajaukset sekä puisto- ja virkistysalueiden laajuudet Herajärven rannalla. Uuden paloaseman suunnittelutyö käynnistyy vuosien 2025-2026 aikana ja rakentaminen ajoittunee vuodelle 2027. Vanha paloasema jää tarpeettomaksi sen jälkeen, kun uusi asema Hietalahdessa saadaan käyttöön. Kaavatyössä tarkastellaan myös mahdollisuutta osoittaa osa Herajärven rannan virkistys- sekä maa- ja metsätalouden aluevarauksista tonttialueiksi tai osaksi olemassa olevia tontteja siltä osin kuin alueita ei käytetä virkistykseen. Lisäksi kortteliin 433 rakentuneella rivitaloalueella teknisesti korjataan korttelin rajaus tontinrajoihin.
Kaavahankkeen vaiheet ja nähtävillä olevat aineistot
Alla olevista valikoista voi tutustua parhaillaan nähtävillä oleviin asiakirjoihin tai aiempien käsittelyvaiheiden nähtävillä olleisiin asiakirjoihin.
Kaavan uusin käsittely-/suunnitteluvaihe on ylinnä.
Tänne tuodaan luonnosvaiheen nähtävillä olevat asiakirjat.
Vanhan paloaseman ja Myllypuron ympäristön asemakaavan muutoksen osallistumis- ja arviointisuunnitelma on nähtävillä 4.12.-18.12.2025.
Tänne lisätään mahdollista selvitysaineistoa hankkeesta.
Lisätietoja kaavahankkeesta antavat seuraavat henkilöt:
Mirja Tarvainen
Saarijärven kaavoitus
kaavaprosessiohjaus, rakennusoikeusasiat, kaavojen laadinnan ohjaus
Sari Peura
Saarijärven kaavoitus
asema- ja yleiskaavojen laadinta
Ajankohtaista
Tutustu myös
Tutustu Pohjoisen Keski-Suomen alueen kuntien kartta-aineistoihin, kartalla näkyvät myös voimassa olevat asema- ja yleiskaavat.